Najlepsze polskie fotoreporterki i fotoreporterzy

Joanna Mrówka
Swoim kadrem obejmuje najczęściej sceny z codzienności spotykanych ludzi. Z czułością przygląda się każdej scenie, nawet tej z pozoru szarej i nieciekawej, by wydobyć z nich niezauważalne na pierwszy rzut oka niuanse, odkryć zaszyfrowane w twarzach emocje, nadać sens domowemu krzątactwu. Joanna Mrówka to fotoreporterka urodzona w 1975 roku. Została odznaczona Artiste FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej). Jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jej zdjęcie przedstawiające wielodzietną rodzinę z Broniszowa zostało uznane za zdjęcie roku 2016 i doceniono za głębie przekazu oraz formy wizualnej. Fotoreporterka najlepiej odnajduje się w fotografii ulicznej i podróżniczej.
Krzysztof Miller
Jego pierwsze lata wczesnej dorosłości zapowiadały, że zajmie się sportem. Studiował na AWFie , a w latach 1976-1986 święcił triumfy jako mistrz Polski seniorów w skokach do wody z trampoliny i wieży. Jednak tym, co związało go ze sobą na dobre, była działalność fotoreporterska. Krzysztof Miller był wszędzie tam, gdzie wrzała wojna – Bałkany, Czeczenia czy Afganistan. Jako fotoreporter był silnie zaangażowany w sprawy, których miał być świadkiem. Połączenie emocjonalne z ludźmi i okolicznościami, w jakich się znajdują było tak silne, że Miller zaczął cierpieć na traumę wojenną. Jego zdjęcia zazwyczaj pojawiały się w parze z tekstami reportera Wojciecha Jagielskiego. Do zdjęć, które stały się ikoniczne dla twórczości Krzysztofa Millera, zaliczają się zdjęcie z obozu uchodźców Hutu z Rwandy wykonane w 1997 roku, zdjęcie martwej osoby, wokół której zgromadził się tłum fotografów w czasie przed pierwszymi wolnymi wyborami w RPA z 1994 roku czy kadr z więzienia dla Hutu w Rwandzie.
Agata Grzybowska
Od dziecka chciała unieruchamiać chwile, by wprawiać je w ruch za każdym razem, gdy ktoś na nie zerknie. Najpierw robiła to za pomocą rysunków, studia na Łódzkiej Filmówce sprawiły, że zainteresowała się fotografią. Agata Grzybowska na stałe współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, jest jedną z założycielek kolektywu fotograficznego inPRO. Zadebiutowała książką fotograficzną 9 bram, z powrotem ani jednej, gdzie śledziła losy ludzi, którzy przywędrowali w malownicze Bieszczady postrzegane jako krainę wolności. Jednak mogą też stać się stagnacyjną pułapką. I o tym starała się opowiedzieć fotoreporterka.
Tomasz Tomaszewski
Tomasz Tomaszewski jest stałym współpracownikiem National Geographic. Trafił tam jako pierwszy w historii Polak. Jest twórcą wielu książek fotograficznych – Cyganie polscy z 1982, Ostatni. Współcześni Żydzi polscy z 1993 czy W poszukiwaniu Ameryki z 1994.Jego pozycja w świecie fotografii jest wysoka. Tomaszewski interpretuje rzeczywistość, którą zatrzymuje na zdjęciach. Nie odziera ich z dziwności i tajemnicy, lecz przekazuje je dalej odbiorcy.